סכרת סוג 1

מאופיינת בחוסר מוחלט של אינסולין בגוף.

בעיית הסכרת ידועה ברפואה הסינית אלפי שנים. אזכור על מחלת הסכרת, מופיע לראשונה בספר הרפואה העתיק בשם ניי ג'ינג ( Neijing).

לרפואה הסינית יש כלים מיוחדים להתמודדות עם המחלות. הכלי הידוע ביותר הוא המחט. לשיטת המחטים הסיניות – אקופונקטורה, סגולות ריפוי רבות. הסוד של המחט בכך שהיא יכולה לווסת את זרימת האנרגיה בגוף, אם נדע לדקור בנקודות המתאימות. הרי לפי השקפת העולם של הרפואה הסינית - הפרת האיזון האנרגטי בגוף האדם מהוה סיבה לרוב המחלות. על פי התיאוריה המפורסמת של יִין ו- יָאנְג, מחלת הסכרת מוגדרת כחוסר יִין. בעזרת דיקור המחטים, אנו מסייעים להחזרת האיזון שהופר בין יִין ויָאנְג.

אקופונקטורה - טיפול על ידי מחטים
אקופונקטורה יכולה לעזור בצורה דרמטית במקרה של NIDDM – סכרת שאינה תלויה באינסולין. סידרת טיפולים באקופונקטורה , גורמת לירידה משמעותית בצורך במתוק. במקרה של IDDM – סכרת שתלויה באינסולין, הדיקור מסוגל להביא לאיזון רמות הסוכר בגוף, ולהפחית בצורה משמעותית את תופעות הלוואי של זריקות אינסולין. איכות החיים של חולה סכרת משתפרת בכל מקרה.

קיימים מספר גורמים להתפתחות מחלת הסכרת כגון: השמנת יתר ולחץ נפשי ממושך (סטרס). לפי הרפואה הסינית, הטיפול במחטים בחולה הנו טיפול משולב. טיפול בכל הגוף, כלומר בעת ובעונה אחת מטפלים גם לאיזון הסוכר בדם, גם לירידה במשקל וגם להפחתת המתח והלחץ הנפשיים ועוד.

לאחרונה דווח בעיתונות : "האם תרמה תאי לבלב – הבת נרפאה מהסכרת<" (סכרת סוג 1). "בת 27 נרפאה ממחלת הסוכרת לאחר שאימה תרמה לה תאי לבלב. חודשיים לאחר ההשתלה החל הלבלב לתפקד והיא אינה נזקקת כבר לזריקות האינסולין."

מהי גישתה של הרפואה הטבעית לנושא?

 • כאן לא מדובר בסוכרת נעורים ממש, שהיא מחלה אטואימונית, אלא בדלקת לבלב כרונית.

קיימת ערכת בדיקה. לדקור את האצבע ולשים טיפת דם על קצה המקלון. להמתין דקה אחת ולהשוות את הצבע שמתקבל על המקלון, לצבעים שבטבלה המציגה את ערכי הגלוקוז.

גלוקומטר אלקטרוני, הוא מכשיר אשר מנתח את הבדיקה הנ"ל בעבורך. מכשירים אלו מציגים תוצאות מספריות של ערכי הגלוקוז באופן מיידי. זהו מכשיר אשר על כל חולי הסכרת להחזיק אצלם.

הבדיקה לסכרת מסוג 1 משמשות גם לניטור עצמי, ע"י אנשים שאובחנו כחולים בה.

סכרת סוג 1 קשורה לפגם בייצור האינסולין ע"י הלבלב. בלבלב מצוי אזור הנקרא "איי לנגרהאנס", בו מצויים תאי בטא הם המייצרים את האינסולין. אם תאים אלה נפגעים, אין לגוף אפשרות לייצר אינסולין. ללא אינסולין, הגוף איננו מסוגל לנצל את הגלוקוז (סוכר בדם), המהווה מקור עיקרי לאנרגיה בגוף, כתוצאה מכך, הערכים של הגלוקוז המצויים בדם, הנם גבוהים.

הטיפול הסטנדרטי הרפואי הוא: מתן זריקות אינסולין, או משאבת אינסולין הפועלת על אותו עקרון. הגלוקוז (הסוכר בדם) שבנוזל החוץ תאי זקוק לאינסולין כדי לעבור את דופן התא, שם הוא משולב במחזור חילוף החומרים. הרחבה ראה: לבלב , אינסולין: בלוטת הלבלב ומנגנון פעילות האינסולין.

אילו סימנים מצביעים על קיום סכרת סוג 1 ? להלן מספר תסמינים אופיניים:

 • עצבנות
 • חריפות במתן שתן
 • צימאון מוגזם
 • בחילות או הקאות
 • חולשות
 • עייפות
 • אובדן משקל, למרות צריכה נורמאלית (או אף גבוהה יותר) של מזון, ורעב לא רגיל.
 • סימפטום שכיח בילדים הוא הרטבה, לעיתים תכופות של המיטה, (בעיקר אצל ילד אשר קודם לכן לא הרטיב).
 • אנשים עם סכרת מסוג 1 חווים מצבים, בהם ערכי הגלוקוז בדם הנם גבוהים מאוד (היפֶרגליקמיה), או מאוד נמוכים (היפוֹגליקמיה).

איך מזהים סכרת סוג 1? להלן סימפטומים:

 • עצבנות
 • חריפות במתן שתן
 • צימאון מוגזם
 • בחילות או הקאות
 • חולשות או עייפות
 • אובדן משקל, למרות צריכה נורמאלית (או אף גבוהה יותר) של מזון, ורעב לא רגיל.
 • סימפטום שכיח בילדים הוא הרטבה, לעיתים תכופות של המיטה, (בעיקר אצל ילד אשר קודם לכן לא הרטיב).

אנשים עם סכרת מסוג 1 חווים מצבים, בהם ערכי הגלוקוז בדם הנם גבוהים מאוד (היפֶרגליקמיה), או מאוד נמוכים (היפוֹגליקמיה). כל אחד משני מצבים אלה עלול להוביל למצב חירום רפואי. אירועים של היפוֹגליקמיה (נפילת סוכר) המופיעים פתאום, עלולים להיגרם בשל החסרת ארוחה, פעילות יתר פיזית, או תגובה ללקיחה מוגזמת של אינסולין.

מהו הקשר בין סכרת לבין שימוש בתחליפי חלב אם?

במחקר: תינוקות שינקו לפחות 3 חודשים, צמצמו בהרבה את הסיכון לסכרת נעורים (סכרת סוג 1). בישראל מתגלים כל שנה יותר ויותר מקרי סכרת נעורים (עם גידול של 50% בשנים האחרונות), בגלל השימוש הגובר בתחליפי חלב, במקום הנקה.

סכנה אלרגיה לחלב פרה!!!

תיאור מקרה: לימור, בהיותה בת 10, "חטפה " סכרת נעורים, לאחר שסבלה מילדותה, מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות.

סוכרת סוג 1 (סוכרת ראשונית) היא סוכרת שתלויה באינסולין IDDM, או בשמה העממי: "סוכרת נעורים" – "Juvenile diabetes". היא מאופיינת בחוסר מוחלט של אינסולין בגוף.

סוכרת מסוג 1 קשורה לפגם בייצור האינסולין ע"י הלבלב. ללא אינסולין, הגוף איננו מסוגל לנצל את הגלוקוז (סוכר בדם), המהווה מקור עיקרי לאנרגיה בגוף, כתוצאה מכך, הערכים של הגלוקוז המצויים בדם, הינם גבוהים. בלבלב מצוי אזור הנקרא "איי לנגרהאנס", בו מצויים תאי בטא הם המייצרים את האינסולין. אם תאים אלה נפגעים, אין לגוף אפשרות לייצר אינסולין.

למי אשר להם ילד עם סכרת נעורים, רצוי לוודא כי המורה שלו יודע/ת להגיב לסימני אזהרה של היפוגליקמיה (נפילות סוכר) והיפרגליקמיה (עליות ברמת הסוכר).

מה הם התסמינים (סימפטומים) של היפוֹגליקמיה?

* סחרחורת
* הזעה
* בלבול
* דופק מואץ
* חוסר תחושה ועקצוצים בשפתיים.

ללא טיפול, עלול החולה לחוות ראיה כפולה, רעד, בעיות בהתמצאות, הוא עלול להתנהג מוזר ובסופו של דבר, להיקלע למצב של תרדמת (קומה).

התחברו אלינו בפייסבוק