סכרת גבולית

תחנה בדרך אל הסכרת. אמנם הרופא לא רושם תרופות, אבל זו סוכרת. אין לחיות באשליה כי המצב תקין.

בדיקת העמסת סוכר נעשית כדי לאבחן או לשלול סכרת. הבדיקה נעשית בהמשך לבדיקה על צום, לאחר שתייה של 75 גרם סוכר בתוך ¾ כוס מים.

  1. אם אחרי שעתיים רמת הגלוקוז בדם היא 200 מ"ג/ד"ל, זה מעיד על סכרת.
  2. אם רמת הסוכר בדם נעה בין 140-200 מ"ג/ד"ל זה מעיד על אי סבילות לגלוקוז. שהיא סכרת גבולית.
  3. על-מנת לחזק את ההבחנה עושים בדיקה נוספת לאחר עוד שעתיים, אם במהלך השעתיים הערך של רמת הגלוקוז בדם הוא 200 מ"ג/ד"ל וגם אחרי השעתיים הוא מעל 200 מ"ג/ד"ל, יש הבחנה ברורה לסכרת.
  4. אם לאחר שעתיים הערך הוא בין 140 - 200 מ"ג/ד"ל ובמהלך השעתיים הוא גם בין 140 - 200 מ"ג/ד"ל, זה נחשב לאי סבילות לגלוקוז ולא סכרת. (ראה הרחבה בהמשך: סכרת גבולית)

הרפואה הטבעית שואפת לגלות תפקודים פונקציונליים של הגוף במצבם ההתחלתי, שבו קל עדיין לתקן אותם ולהחזיר את האדם לתפקוד תקין. וכך גם לגבי סוכרת.

מהי סכרת גבולית? היא למעשה תחנה בדרך אל הסכרת. חלק מן האנשים פיתחו אי סבילות לגלוקוז – IGT- impaired glucose tolerance, או במילים פשוטות "סכרת גבולית", אבל הם אינם מראים תסמינים (סימפטומים) בריאותיים, או את הצורה המתקדמת של סוכרת. במצב כזה הבדיקות של רמות הסוכר אחרי צום הן בגבולות הנורמה המקובלת, אבל אחרי ארוחה של פחמימות היא עולה לרמה גבוהה ונשארת ברמה זאת זמן ממושך. IGT מתאר את אלה אשר ערכי הגלוקוז בפלזמה של דם והתגובות לגלוקוז, הם בין חולי סכרת לאנשים בריאים. אין להם סימפטומים מורגשים של סכרת. למעשה מרבית הקשישים סובלים מאי סבילות לסוכר, במיוחד בעלי עודף משקל. אצל אנשים רבים רמת הסוכר בצום מתייצבת על 100 – 110 מג/% , שהיא רמה כביכול בתוך הנורמה. כאילו שאין עדיין סכרת. אבל רמה כזו היא כבר מצב חולני, זו כבר סוכרת!!! כבר ברמה זו נקשרים חלבונים שונים לגלוקוז ונגרמים נזקים שהולכים וגוברים ככל שרמת הסוכר עולה. אמנם הרופא לא רושם תרופות, אבל זו סוכרת. אין לחיות באשליה כי המצב תקין.

ריכוז הגלוקוז התקין בדם בזמן צום הוא 70 - 100 מ"ג/ד"ל דם, במידה ורמת הסוכר בדם עולה מעל 130 מ"ג/ד"ל לאחר צום, בשתי בדיקות נפרדות בזמנים שונים, זה אומר שהאדם סובל מהיפֶרגליקמיה שהיא סכרת. הבדיקה מתבצעת בצום פיזיולוגי של לילה אחד. התחום בין 100 וקו הסכרת התקני, נקרא סכרת סמויה או סכרת גבולית (ראה הרחבה). המגמה בעולם היא לצמצם תחום זה.

בדיקה זו משמשת לזיהוי סכרת גבולית.

התחברו אלינו בפייסבוק