תזונה נכונה

חיונית למניעת הסכרת, להקטנת הסיכון, ולטיפול בה.

תזונה טבעית היא חיונית למניעת סכרת ולטיפול בה. מהם לימודי תזונה אפקטיביים? לימודים שאפשר לשלב אותם באורח החיים היומיומי, לימודים המביאים לשיפור הבריאות ואיכות החיים.

עבור הדיאטנית, קביעת תפריט יומי עבור דיאטה מאוזנת היא אתגר הדורש רגישות והקשבה להרגלים הקיימים, ונסיון אוהב לכוון את האדם להרגלים בריאים יותר של תזונה מאוזנת, טבעית, ונכונה. גם הדיאטנית, זקוקה לתמיכה. ותמיכה זו מתחילה באורח החיים היומיומי בבית. וכבר אמרו חז"ל - "נאה דורש - נאה מקיים".

המלצות תזונתיות לטיפול בכיבים סכרתיים:

  • לאכול דיאטה מאוזנת כאשר 70% מהמזון הם פירות וירקות חיים. 30% דגנים מלאים, קטניות, שקדים, אגוזים, טחינה, פשתה טחונה, אבוקדו ושמנים צמחיים מכבישה קרה. לחולי סכרת יש לשים דגש על ירקות ועלים ירוקים ולצמצם את הפירות.
  • נוזלים: להרבות בשתיית נוזלים "סביב השעון", כשני ליטר ליום, גם כשאין תחושת צמא. רצוי לשתות מים מינרלים, תה צמחים ומיץ מפירות שאינו מומתק בסוכר. לחולי סכרת מומלצים מיצים של ירקות ועלים ירוקים. ימי מיצים יש בהם ערך בריאותי לניקוי הדם והגוף. יש לציין את חשיבות הנוזלים ותרומתם לתפקוד מערכת העיכול ותפקוד הכליות ושלפוחית השתן.
  • מומלץ להימנע מ: שומן מהחי, מרגרינה, ממזון מטוגן, מאכלים משומרים, סוכר מלח ו"ג'אנק פוד".
  • סיבים: מומלץ להשתמש בשיבולת שועל "קווקר", פשתה טחונה, (2-3 כפות ליום), סיבי פסיליום. הסיבים מונעים עצירות וסופגים רעלים (טוקסינים) מזיקים במערכת העיכול. חשובה פעילות מעיים יום יומית. ביום שאין פעילות מעיים מומלץ לבצע חוקן. (הערה: סיבים עשויים לספוג חלק מהתרופות. לכן לא רצוי לקחת סיבים בסמוך לנטילת תרופות, או תוספות מזון).
  • רמת חומציות הדם: הפחתת רמת החומציות PH לפחות מ: 5.5. זאת בכדי למנוע התפתחות והתרבות בקטריות באזור הפצע. הפחתת רמת חומציות: לערב עם כוס מים, 2- 3 כפיות של חומץ תפוחים, אותם יש לשתות במהלך הארוחה. ( אם חמוץ מדי או בלתי נסבל, להוסיף מעט פרוקטוזה).

הדיאטה הכללית המקובלת לחולי סכרת, היא מרובת תאית (סיבים תזונתיים), דלת שומן עם הרכב גבוה של פחמימות מורכבות, פירות וירקות חיים טריים, כמו גם מיצים טבעיים מירקות.

הדיאטה לחולי סכרת עברה גלגולים רבים, ועדיין לא נמצאת בסוף הדרך. שיקולים רבים ורכיבים רבים משפיעים על בחירת הדיאטה ותכנונה. כיום אנו מצמצמים חלבונים ומוסיפים שומנים בלתי רוויים. כיום מתייחסים יותר לאינדקס הגליקמי של המזונות בתכנון הדיאטה. בנוסף יש להתחשב בכמות הגלוקוז הזמינה שמנת המזון מספקת. וכן בגודל המנה הנאכלת. לכן ישנו מושג חדש והוא המעמס הגליקמי. יש עדיפות למזון הקרוב ביותר לצורתו הגולמית, כי ככל שהמזון יהיה מעובד יותר, האינדקס הגליקמי שלו יהיה גבוה יותר.

מדוע תוספי תזונה? חולי סכרת סובלים מחוסרים של גורמי תזונה רבים. אצל חולי סכרת נמדדו רמות נמוכות של ויטמינים ומינרלים. חולי סכרת סובלים מהפרעות מטבוליות רבות, אשר יש בכוחן של התוספות והשלמות המזון לצמצמן. רשימת משלימי התזונה היא גדולה. אנו נשתדל לרכזה על ידי יצירת מכלולים, הכוללים מספר רב ככל האפשר של רכיבים בכמוסה אחת.

הערה: הגדלת מינון של תוספים, ומולם הקטנת המינונים של תרופות יש להעשות בהדרגה

התחברו אלינו בפייסבוק