דיאטה

תפריט תזונתי ואורח חיים המאפשר לשמור על בריאות ומשקל תקין

בזמנו היו שחשבו שאם לא טוב לחולי סכרת פחמימות, אזי ניתן להם הרבה חלבונים ללא פחמימות. גם היום יש החושבים לטפל בהשמנה על ידי דיאטת חלבונים (דיאטת אטקינס).

דיאטה בחוסר פחמימות ועודף חלבון ושומן גורמת לקטוזיס – הגוף מנסה להיפטר מגופיפי הקטון דרך השתנה. לפיכך כל המשקל שיורד זה איבוד נוזלים ולא פירוק שומנים. מסתבר שתזונה כזאת גורמת לעודף אינסולין. בנוסף עודף חומצות אמיניות (חלבון) בדם, הופכות למאגרי שומן בעזרת האינסולין. תאי השומן מגבירים את פעילותם ללכידת שומן מהדם פי 10. לכן כאשר מפסיקים את הדיאטה, ישנה עליה מהירה במשקל.

הגדרה: האינדקס הגליקמי Glycemic index הוא תוצאה של מדידה הנעשית בגוף, הבודקת את מידת עליית הסוכר בדם לאחר אכילת מזונות מכילי פחמימות (סוכרים ועמילנים). נקבע כי קו ההתייחסות של: 100% תהיה עליית הגלוקוז בדם, שעתיים לאחר אכילת מנת לחם לבן, המספקת 75 גרם עמילן, וזאת בבוקר לאחר צום של לילה.

לתכנון הדיאטה יש לבחור תפריט שיכיל שפע ירקות, בתוספת כמות מדודה של פירות ודגנים מלאים ממזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך, בתוספת של שמנים וחלבונים צמחיים, עם השלמות של ויטמינים ומינרלים. כך נוכל לשמור על רמות סוכר תקינות, ולמנוע את נזקי הסכרת.

הדיאטה הכללית המקובלת לחולי סכרת, היא מרובת תאית (סיבים תזונתיים), דלת שומן עם הרכב גבוה של פחמימות מורכבות, פירות וירקות חיים טריים, כמו גם מיצים טבעיים מירקות.

הדיאטה לחולי סכרת עברה גלגולים רבים, ועדיין לא נמצאת בסוף הדרך. שיקולים רבים ורכיבים רבים משפיעים על בחירת הדיאטה ותכנונה. כיום אנו מצמצמים חלבונים ומוסיפים שומנים בלתי רוויים. כיום מתייחסים יותר לאינדקס הגליקמי של המזונות בתכנון הדיאטה. בנוסף יש להתחשב בכמות הגלוקוז הזמינה שמנת המזון מספקת. וכן בגודל המנה הנאכלת. לכן ישנו מושג חדש והוא המעמס הגליקמי. יש עדיפות למזון הקרוב ביותר לצורתו הגולמית, כי ככל שהמזון יהיה מעובד יותר, האינדקס הגליקמי שלו יהיה גבוה יותר.

הרגלי אורח חיים בריאים הם אבן הפינה של הטיפול בסכרת ומניעתה. חשיבות עליונה היא הדיאטה והפחתה במשקל. עודף משקל הוא גורם הסיכון מספר אחד של סכרת מסוג 2.
אין דיאטה אחת המקיימת את הצרכים של כל חולי הסכרת. אבל יש כמה דברים משותפים:

  • להגביל את צריכת השומנים, במיוחד את צריכת השומנים הרוויים וחומצות טרנס שומניות.
  • להגביל את צריכת הכולסטרול.
  • לצרוך כמות רבה של מזונות עתירי סיבים בצורה של חומרי מזון מלאים ופירות טריים וירקות טריים.
  • להגביל את כמות החלבונים.
  • להפחית את כמות המלח.

האם אתם "סתם" נמשכים למתוק? ומה מצב התזונה שלכם?
האם אומרים לכם שאתם צריכים לעשות דיאטה? ואולי לכם או לאנשים היקרים לכם יש סכרת סמויה?
האם אתם עוסקים ביייעוץ תזונתי? ומה מצב המטופלים שלכם?
האם אפשר למנוע את המחלה? ואיך ניתן להחזיר את הגלגל לאחור?

ברוכים הבאים לאתר הפורום לטיפול טבעי בסכרת. מחלת הסכרת תופסת תאוצה בכל העולם המערבי. לפיכך עצירתה היא בעדיפות עליונה. מטרתנו:

השמנה היא אחד הגורמים העיקריים להתפתחות תנגודת לאינסולין. שהמשכה היא סכרת.

אדם עם סכרת סוג 2, המגיע להבנה טובה יותר בנוגע למזון, אשר מגלה הרבה יותר אחריות בבחירת המזון, וקורא בעיון את התוויות שעל מוצרי המזון, יכול לשלוט בבעיה ולהימנע ע"י כך, מן הצורך בטיפול בתרופות או באינסולין.

השמנה כאמור מהווה גורם עיקרי בסכרת מסוג 2, ותוכנית להורדה במשקל, נחוצה בכדי לטפל ולשלוט במחלה. סכרת מסוג 2 ניתנת בדרך כלל, לשליטה ע"י התאמת דיאטה, השלמות מזון ופעילות גופנית. הטיפול בתרופות או באינסולין איננו דרוש תמיד.

הגוף זקוק לחלבונים לכל התהליכים, בממוצע כ 50 גרם ליום (טבעונים שאוכלים מזון חי ומונבט זקוקים לפחות). מומלץ להשלים את החלבונים ממקור צמחי כגון: דגנים למיניהם וקטניות. הקטניות הם אוכל מאוזן מבחינת יחס חלבון- פחמימות (עמילן). האינדקס (מדד) הגליקמי שלהם נמוך: 35 – 50.

בארצות המערב עיקר החלבון מסופק מהחי: בשר בקר ומוצרי חלב. שני מוצרים אלה מכילים שומנים רוויים שהם המזיקים. מבחינה זאת דגים של מים קרים מהים הצפוני, הם דגים המכילים שומן מסוג אומגה 3, לפיכך יש להם יתרון.

מחלת הסכרת קשורה, אולי יותר מכל מחלה אחרת, לתזונה ולאורח החיים המערבי. כאשר הגורם העיקרי למחלה זו הינו השמנה ותזונה לקויה.

מסתבר כי למעלה מ - 90% מהלוקים בסכרת סובלים גם מעודף משקל. אפילו אצל אנשים בריאים, עלייה משמעותית במשקל תביא לתופעה דמוית סכרת – הפרעות בחילוף החומרים של הסוכרים, חוסר סבילות לאינסולין ועלייה ברמת שומני הדם. אנשים האוכלים יתר על המידה מועדים יותר לסכרת מאלה שאינם עושים זאת, כאשר רמת המזון הנכנסת עולה על הצורך המטבולי, עולה האפשרות של הסכרת, כיוון שהסכרת נובעת מחוסר אפשרות של הגוף לנצל סוכר.

התחברו אלינו בפייסבוק